25 maja 2018r. – regulacje RODO zaczynają obowiązywać

Nadszedł ów długo anonsowany dzień! Już od kilku dni każdy z nas bombardowany jest masą wiadomości e-mail, w których wszyscy chcą poinformować, że przetwarzają nasze dane w takim to a takim celu i będą to robić starannie w związku z wejściem w życie... Właśnie, dzisiaj na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 (RODO). Od teraz odpowiedzialność, przejrzystość i proporcjonalność przy zbieraniu danych mają stać się normą!

– RODO staje się faktem, nie będzie okresu przejściowego – mówi Trevor Hughes, prezes International Association of Privacy Professionals (Międzynarodowego Stowarzyszenia Specjalistów ds. Ochrony Prywatności, IAPP). – Oczekujemy, że urzędy regulacyjne będą aktywnie zabiegały o przestrzeganie nowych praw.

Czy mamy się czego obawiać? Jeśli jesteśmy odbiorcą newslettera lub subskrybentem usług na stronach www i nadal chcemy pozostać w bazie danych usługodawców, to powinniśmy zawierzyć, że dostosowali się do nowych przepisów i w należyty sposób chronią nasze dane. Jeśli chcemy wyrazić życzenie, aby nasze dane zostały usunięte - zawsze możemy wysłać powiadomienie o takiej prośbie, a odbiorca musi się do niej przychylić.

Firmy i instytucje miały długi okres czasu, by odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian, i zapewne w większości to zrobiły, mając w pamięci straszaka w postaci potężnych karach, jakie grożą w przypadku niedopełnienia obowiązków. Nikogo nie będzie interesowało, dlaczego wydarzył się jakiś incydent związany z utratą / rozpowszechnieniem danych - będziesz za to odpowiedzialny razem z faktycznym sprawcą - bowiem we właściwy i adekwatny do zagrożeń sposób nie zabezpieczyłeś tych danych.

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości - zapraszamy do kontaktu! Nasi fachowcy wyjaśnią, doradzą, jeśli trzeba - wdrożą odpowiednie rozwiązania.

 

Servus Comp Data Security , Mazowiecka 25/502  30-222 Kraków
  tel.  +48 12 631 91 22   biuro@servus-comp.pl

PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!

 pseudonimizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *