Anonimizacja w służbie ochrony danych osobowych

anonimizacja Servus Comp Kraków ochrona danych

Termin wejścia w życie RODO – unijnego rozporządzenia o ochronie danych (25 maja b.r.) zbliża się nieubłaganie i mobilizuje firmy i instytucje do poszukiwania sposobów na zabezpieczenie danych wrażliwych.

Jedną z zalecanych metod temu służących jest anonimizacja - przeprowadzona w sposób skuteczny sprawi, że nie będziemy już przetwarzać danych osobowych - w rozumieniu RODO.

Co to jest anonimizacja?

W skrócie: anonimizacja to trwałe usunięcie z dokumentów danych osobowych. Dzięki temu nieodwracalnemu procesowi uniemożliwiamy przypisanie posiadanych danych do konkretnej osoby. Informacje takie jak nazwisko, imię, adres, data urodzenia, numer PESEL lub NIP mogą zostać usunięte w sposób ręczny (mazak, korektor) lub automatyczny (programy, które rozpoznają i ukrywają dane wrażliwe poprzez zaczernienie, zastąpienie znakiem wodnym, inicjałami). Manualnie pewne informacje np. o wysokości wynagrodzenia, czy też wieku, możemy zastąpić przedziałem liczbowym, w którym te dane się zawierają.

Skuteczna anonimizacja

Anonimizacja, która nie pozwala na odszyfrowanie treści, sprawi, że pozostałe dane będą mogły być wykorzystywane na przykład dla celów analizy zachowań, statystyk, raportów oraz udostępniane publicznie przez osoby, które nie mają uprawnień do przetwarzania danych osobowych, czy też odpowiednio zabezpieczonego sprzętu, .
Ale trzeba uważać: nawet jeśli prawidłowo usuniemy np. imię, nazwisko, PESEL lub adres pracownika, a pozostawimy informację, że zajmuje (jak się może okazać, jako jedyny) określone stanowisko w naszej firmie, nie będzie skuteczną anonimizacją. Oczywiście powinniśmy pamiętać o unikaniu powiązań między zapisami w oddzielnych zbiorach danych, dzięki którym można by wywnioskować jakiekolwiek informacje wrażliwe.

Anonimizacja niekoniecznie jest rozwiązaniem optymalnym - trwałe usunięcie z dokumentów danych osobowych może przysporzyć problemów w razie potrzeby powtórnego powiązania danych z konkretną osobą. Wówczas mamy do dyspozycji pseudonimizację, proces w przeciwieństwie do anonimizacji odwracalny, o którym traktował będzie nasz kolejny wpis.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami!

Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości!

 

Servus Comp Data Security , Mazowiecka 25/502  30-222 Kraków
  tel.  +48 12 631 91 22   biuro@servus-comp.pl

PODEJMIEMY DLA PAŃSTWA KAŻDE WYZWANIE!

 

Anonimizacja Servus Comp Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *